Czy do latania dronem potrzebna jest „licencja” i pozwolenia?

Odpowiedź brzmi – tak i nie ;) Do latania rekreacyjnego, poza miastem i z dala od lotnisk można latać bez żadnych „papierów”. Są one wymagane dopiero przy lotach komercyjnych, w miastach powyżej 25 tysięcy mieszkańców i w określonych strefach.

Jeśli więc chcemy latać dla zabawy, pojedziemy za miasto, znajdziemy duży kawał pola z dala od zabudowań – możemy latać. Trzeba jednak upewnić się, że w wybranym miejscu nie ma ograniczeń. Można skorzystać z interaktywnej mapy lub aplikacji na smartfon – na przykład DroneRadar. Warto mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – każdy dron może ulec awarii lub ucieczce i przy okazji spowodować straty. Ubezpieczenie OC może je pokryć. Takie ubezpieczenie można kupić za około 100 złotych rocznie.

Inna sprawa dotyczy lotów komercyjnych – do takiej działalności konieczne jest już świadectwo kwalifikacji wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Można je zdobyć po zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu państwowego przed uprawnionym egzaminatorem. W przypadku lotów komercyjnych ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i kosztuje kilkukrotnie drożej niż OC do latania rekreacyjnego.

Latest Comments
 1. Karol

  Dobry artykuł dla początkujących osób zainteresowanych zakupieniem pierwszego modelu drona.

 2. Marcin WellDrone

  Może stworzycie kiedyś artykuł mówiący o karach, jakie są związane z lataniem dronem bez licencji? A dokładniej – za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Niestety drony są coraz bardziej powszechne i coraz większe prawdopodobieństwo, że ktoś zrobi coś nie tak. Wystarczy popatrzeć na nagrania które codziennie pojawiają się na YouTube, ludzie amatorsko latają w centrach miast, nad ulicami czy skupiskami ludzi.

  Taki artykuł może chociaż część osób odstraszy i włączy myślenie przed odpaleniem drona.

  Pozdrawiam,
  Marcin

 3. Daniel

  Powiedzcie mi jesli kolega ma drona…nie ma licencji i ma oc a lata nad droga gdzie jezdza samochody, to robi to nielegalnie? I ubezpieczenie moze np nie wyplacic w razie kolizji no z samochodem?

  • admin

   Myślę, że tak. Według obowiązujących przepisów bez świadectwa kwalifikacji można latać w odległości minimum 100 metrów od zabudowy i mienia. Latanie nad jeżdżącymi samochodami to proszenie się o kłopoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>