Aquila – wielki bezzałogowy samolot Facebooka zasilany energią słoneczną

Mark Zuckerberg poinformował o zakończonym sukcesem próbnym locie bezzałogowego samolotu opracowanego przez inżynierów Facebooka. Maszyna ma dostarczać internet do zakątków świata, w których do tej pory było to niemożliwe.

Skrzydlaty dron ma rozpiętość skrzydeł większą niż JumboJet, cała ich górna powierzchnia pokryta jest panelami słonecznymi. Dzięki zastosowaniu do jego budowy nowoczesnych materiałów kompozytowych mimo tak pokaźnych rozmiarów samolot waży niespełna 500 kilogramów.

Może latać na wysokości od 60 do 90 tysięcy stóp, czyli wielokrotnie wyżej niż samoloty pasażerskie. Dzięki temu, że na takiej wysokości powietrze jest znacznie rozrzedzone, zapotrzebowane samolotu na energię nie jest duże. Do ciągłego lotu potrzebuje zaledwie 5 tysięcy watów.

Próbny lot odbył się 28 czerwca 2016 w amerykańskim stanie Arizona. Początkowo planowano jego długość na 30 minut, jednak docelowo maszyna była w powietrzu ponad 3 razy dłużej. Docelowo samolot może latać bez przerwy przez 90 dni, dostarczając internet w promieniu około 100 kilometrów.

Dron jest w pełni autonomiczny – zarówno start jak i lądowanie odbywa się automatycznie, jednak obsługa naziemna ma ciągły kontakt z maszyną i może kontrolować przebieg lotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>